Participants from Italy
High School | Team | Students | Teacher |
Alatri | |||
Istituto Magistrale - Liceo Luigi Pietrobono | Alatri 1 | Alessandro Palumbo Silvia Pica Samuele Tagliaferri |
Rocco Torre |
Alatri 2 | Denise Buftea Mattia Mare Simone Staccone |
Rocco Torre | |
Albano Laziale | |||
Liceo Ginnasio Ugo Foscolo |
M.D.B.F. | Alessia De Gori Emanuele Becherelli Filippo Facchini Matteo Marranghello |
Alessandra Cerrone |
Elios turma | Aurora Maria Scorca Andrea Ciaravolo Angelo Mafera Sofia Sannibale |
Laura Ciuffini | |
Cagliari | |||
Liceo Scientifico Euclide | Black Eagles | Elena Priscilla Bellafiore Elisa Caffiero Alessia Zanda Alessandro Basciu |
Ernesto Porceddu |
Antares | Diego Atzeni Daniele Murgia Gabriele Scasseddu Francesca G. Mura |
Ernesto Porceddu | |
Nameless | Edoardo Loche Anna Saiu Virginia Murgia Manuel Aiana |
Ernesto Porceddu | |
Turma Ele | Eleonora Modica Elena Pili Caixia Lisa Zheng Rebecca Melis |
Ernesto Porceddu | |
Canicattini Bagni |
|||
Liceo Scientifico L. da Vinci di Floridia |
The Sun now | Alessandro Bartoli Serena Dagosta Alessia Guglielmino Giacomo Vaccaro |
Giuseppina Balsamo |
Il quartetto perfetto | Fava Federica Monaco Sofia Marcì Dario Basile Sonia |
Giuseppina Balsamo | |
Catania | |||
I.S.I.S. Duca degli Abruzzi | SunandSeaCT1 | Aurora Guarnera Erika Fiorito Tommaso Furnari Clemente De Fazio |
Lucia Alba Rapisarda |
SunandSeaCT2 | Alfio Nicotra Giulio Sicurella Sebastiano Arcidiacono Lorenzo Trombetta |
Lucia Alba Rapisarda | |
SunandSeaCT4 | Evelyn Cardaropoli Agatino Leone Aurora Scammacca Gabriele Barbagallo |
Lucia Alba Rapisarda | |
IT Archimede | InfoTech | Erika Giordano Alessio Mangiagli Antonio Porti Antonino Toscano |
Graziella Antonella Tricomi |
Liceo Classico Europeo Convitto Mario Cutelli |
Gruppo1 | Agata Maria Zappalà Anna M.F. Avanzato Irene Calí |
Salvatrice Terranova |
Gruppo2 | Giuseppe Livirizzi Giada Plumari Francesco M. Cimino Maria Chiara Spina |
Salvatrice Terranova | |
Eureka | Giucastro Ruggero Ventura Paola Galletta Paola Cavallaro Ginevra |
Anna Maria Rita Bonaccorso | |
Elios | Varsallona Francesco Arrigoni Ludovigo Avarotti Giuseppe |
Anna Maria Rita Bonaccorso | |
Liceo Scientifico Galileo Galilei |
Sunspot | Giuseppe Ferrari Salvatore Spoto Anna Maria Cutore Francesca Caramagno |
Rosario Mario Raffaele |
Gli Osservatori del Sole |
Enrico Mammino Giorgio Nicotra Valeria Pulvirenti |
Giuseppe Marino | |
The Sun Shines | Lorenzo Di Leonforte Giuliano Giacomino Nicolò Lanza |
Vincenzo Adornetto | |
Solare | Rosario Zappala' Leonardo Fiumara Brighina Gemma Ludovica Lota’ |
Maria Severina Valentino | |
Liceo Statale G. Lombardo Radice |
#brilliantStar | Aurora Caruso Francesco Malvuccio Piergiorgio Scalia Ludovica Strano |
Roberta Catra |
Floridia | |||
Liceo Scientifico Leonardo Da Vinci | Crazy about the sun |
Salvatore Vasile Deborah Bucceri Alessia Quadarella Salvatore Palazzolo |
Valentina Petrolito |
Francavilla al Mare | |||
Liceo Scientifico A. Volta |
Via LatteA | Federico Di Crescenzo Salvatore Mammarella Natalia Dantese Camilla Marinelli |
Laura Lamonea |
Le conquistatrici | Matilde Bortone Margherita Cicu Chiara Di Labio Sofia Mammarella |
Laura Lamonea | |
Andromeda | Francesca Brattella Miriam Agrippa Martina Nicolini Michelle Cavallucci |
Laura Lamonea | |
Sofchiafragiufla | Chiara Egidi Sofia Gualdieri Giulia Gasbarri Flavia Tartaglione |
Laura Lamonea | |
Lallactus | Marco Marinucci Francesco Zappacosta Matteo De Luca Mosè Di Sebastiano |
Laura Lamonea | |
ProximaCentauri | Remigio Davide Francesco D'alleva Alessandro Catena Gennaro Giuseppe Testa |
Martina Bucciarelli | |
Stelle Viventi | Riccardo Navangione Francesco Fornataro Simone Liberato |
Martina Bucciarelli | |
Le Giganti rosse | Antonio Trapella Enrico Razzi Andrea Di Biase Francesco De Clerico |
Martina Bucciarelli | |
Polaris | Audrey A. Delle Grazie Vittoria Ugolini Valeria Bellonio |
Martina Bucciarelli | |
Frascati | |||
ITT Enrico Fermi Frascati | Sunset | Flavio Cucchiaroni Tomasso Di Biaggio Alessio Giustini Valerio Quadri |
Maria Rosa Patisso |
Sunrise | Arianna Di Saverio Filippo Marena Sonia Palmieri Nicolo Paolini |
Maria Rosa Patisso | |
Gela | |||
Liceo Scientifico e Linguistico "Elio Vittorini" | Solis Cursus | Alexandra Pelligra Giuseppe Cavallo Giulia Di Dio Emanuele Romano |
Isidoro Leotta |
Giarri | |||
IIS Michele Amari | Sky full of stars | Martina Toscano Alfio Cavallaro Simone Stella Desiree Savoca |
Rossella Cassaro |
Sweet Pillow O'Mine | Manuel Pio Strano Davide Russo Basilio Zingali Enzo Materia |
Rossella Cassaro | |
Leonforte | |||
IIS Medi-Vaccalluzzo | Alfa Centauri | Andrea Ledda Antonino Maria Andrea E. A. Scaglione Roberta Vicari |
Maria Rosa Di Marco |
Pyxis | Sara Gallo Francesco Laneri Dorotea Paternò Giuseppe Trecarichi |
Maria Rosa Di Marco | |
Sicily Stars | Giovanni Lombardo Damiana Nasiti Giulia Rocca |
Maria Rosa Di Marco | |
Le Supernove | Filippo Naselli Alessia Campagna Matteo Nechita |
Maria Rosa Di Marco | |
Fabulous4 | Monya Sberna Azzurra Licciardo Miriana Giunta Sofia Alaimo |
Maria Rosa Di Marco | |
Ragusa | |||
Liceo Scientifico Enrico Fermi |
2 Asa 1 | Stefano Cianciolo Dario Salvo Giovanni Pluchino Antonio Gurrieri |
Rosa Amato |
2 C sa | Lorenzo Raniolo Stefano Tidona Stefan Ifrim Luigi Khelifi |
Rosa Amato | |
LGFD | Lorenzo Ottaviano Giovanni Criscione Francesco Cilia Domenico Dimartino |
Giovanna Ragusa | |
FG | Federica Gibilisco Gaia Arezzi Salvatore Tavano Matilde Maria Benedetta |
Giovanna Ragusa | |
Ramacca | |||
IIS Ramacca-Palagonia | 1Q OSA | Anca Denisa Barbalata Agnese Rita La Rocca Giovanna Rossitto Maria Sofia Salerno |
Angela Maria D'Angelo |
1Q OSA (II) | Sebastiano Dammone Giuseppe Febronio Limoli James Jin Gabriele Savia |
Angela Maria D'Angelo | |
Classe 1Q Liceo scientifico OSA | Pirracchio Gaetano Riscica Sharon Ventura Francesco Vicino Angelo |
Angela Maria D'Angelo | |
Rende | |||
Liceo Pitagora | Pitagora | Stefan Izbasa Timotei Ruben Tirino Lorenzo Antonio Dima Fulvio |
Norina Minervini |
Roma | |||
Highlanders Institute | Halley’s Comet | Chiara Gagliardi Eva Maria Monelli Eva Pazzaglia Eliana Socclio |
Maria Laura Conciatore |
Icarus | Azzurra Maria Lapiana Davide Meuti Tea Rogosic Margherita Salvatore |
Maria Laura Conciatore | |
I Keplero | Marco Capozzi Diego De Simone Leonardo Margiotta Francesco Santoro |
Maria Laura Conciatore | |
I mitici tre | Matteo Camera Nicole Caroselli Anna Rita Sternaiuolo |
Maria Laura Conciatore | |
ISS Via Silvestri 301 | Allets | Elena Cortellesi Giulia Caranzetti Matteo Paduraru Luca Bianco |
Arnaldo Florio |
Sassolino | Riccardo Coccia Anabi Islam Samuele Sellecchia Elio Tamburrelli |
Arnaldo Florio | |
Elos | Flaminia Ferrari Carola D'Acri Benedetta Pignataro |
Chiara Lattanzi | |
Istituto La Salle Pio IX Aventino |
Team Pio Nine | 4 students | Federico Sforzini |
Istituto Villa Flaminia | II Classico Europeo (2) | 4 students | Claudia Arenaccio |
II Classico Europeo (1) | 4 students | Alessandro Moroni | |
II Liceo Scientifico Internazionale (1) | 4 students | Prandi Matteo | |
II Scientifico Internazionale (2) | 4 students | Giulia Rosati | |
ITIS Galileo Ferraris/ IIS Federico Caffè |
Ferraris | Diego Guglielmi Emanuele A. Esposito Gabriele Orsini Christian Coletti |
Costantino Sigismondi |
Liceo Scientifico Antonio Labriola |
Elio-eccentrici | Matteo Muller Daniele Pifferi Vittoriana Pappi Kaloian Tedeschi Kristo |
Francesca Giammei |
Liceo Scientifico Ettore Majorana |
I regoli | Yari Miniero Flaminia Cologgi Carlotta Crea Ludovica Mazzoletti |
Laura Trapani |
Gli Eliocentrici | Tommaso Arcaro Andrea Aversa Carola Caperna Chiara D'Antonio |
Valentina Geraci | |
Liceo Scientifico Francesco d'Assisi | D'Assisi Team | Alessandro Verdecchia Livia Badolato Flavia Corazza Ema Andrea Dumea |
Luca Carfora |
Liceo Scientifico G. Keplero |
Per aspera ad astra | 4 students | Emanuela Lorenzetti |
Liceo Scientifico Plinio Seniore |
Sunrise | Maria Lupardini Lucrezia Di Paolo Susanna Cigala Fulgosi Matilde Innocenti |
Alberto Bigazzi |
Sunset Boulevard |
Diego Montanari Eva Ballacci Matteo Dari Federica Nicastri |
Alberto Bigazzi | |
Project Helios | Lorenzo Ladaga Mattia Di Razza Tullia De Caro Davide Helmi |
Alberto Bigazzi | |
Belli come il Sole |
Pietro Marconcini Matteo Miani Gabriele d'Attilia Francesco Catoni |
Alberto Bigazzi | |
Parker | Matteo Coslovi Pietro Ceccarelli Flavio Gatti Gabriele Genca |
Alberto Bigazzi | |
Sunspot | 4 students | Alberto Bigazzi | |
Spicules | Elena Cesati Beatrice Tomba Gabriel Scurtu |
Alberto Bigazzi | |
Sun Warriors | Livia Bizzoco Cristian Anello Sara Lodi Gabriele Piccolo |
Alberto Bigazzi | |
Apollo21 | Serena Sebastiani Francesco Gorello Giulia Puopolo Martino Cerilli |
Alberto Bigazzi | |
Sol Oriens | Genet Tucci Ludovica La Scalia Aurora Caruso Chiara Zicca |
Alberto Bigazzi | |
The Storm | Luka Khachidze Damiano Costa Alesia de Giacomo Giovanni Maria Pinto |
Alberto Bigazzi | |
Sunspots | Francesco Brogna Matteo Angher Ariele Zullo Giacomo Schiavoni |
Alberto Bigazzi | |
Solaria | Leonida Zullo Letizia Martinozzi Ludovica Fantozzi Isabelle Mancini |
Alberto Bigazzi | |
Soleado | Nicole Sancamillo Loreleyn Quarto Andrea Venanzi Leonardo Gresta |
Alberto Bigazzi | |
Siracusa | |||
ISS Luigi Einaudi | Fiorino | Giorgia Caudullo Mariasole Fiorino Carla Stracquadanio Paolo Vinci |
Ilaria Motta |